Projekt Comenius  "Magic Window"

 

Witamy w serwisie internetowym projektu

 "Magic Window"

                Głównym celem projektu  jest:

-  nawiązanie i rozwijanie współpracy partnerskiej  pomiędzy szkołami państw UE

-  zastosowanie  nowoczesnych technologii i metod aktywizujących w nauczaniu,

-  podniesienie jakości edukacji,

- podniesienie motywacji do uczenia się, w celu eliminacji zaniżania wyników

   szkolnych.

- promowanie: tolerancji, wielokulturowych wartości każdego z państw,

- promowanie nauki języków obcych,

 

Strona główna Aktualności Kraje partnerskie Projekty Kontakt
 

 Europa

  

www.zspsompolno.internetdsl.pl

ZSP w Sompolnie

ul. Gimnazjalna 2

62-610 Sompolno

tel. (63) 271 40 23

 

Aktualności

 

 

Pożegnanie maturzystów - członków grupy Comenius

 

   

     W dniu 29 kwietnia 2011 r. miała miejsce uroczystość zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych. Podczas jej trwania pożegnaliśmy kolegów i koleżanki, którzy współtworzyli z nami grupę w projekcie Comenius, w ciągu dwóch lat realizacji projektu: Martę, Gosię, Klaudię, Jolę, Paulinę, Marka, Mateusza, Sebastiana, Błażeja i Damiana. Wierzymy, że czas spędzony w naszej placówce , dzięki udziałowi w projekcie był dla was niezapomnianą chwilą a wspomnienia jakie zapisaliście w pamięci o nas i całej grupie partnerskiej będą niepowtarzalne. Do zobaczenia !

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Wizyta w Draxeni - Rumunia  kwiecień 2011 r.

 

 

     W dniach 12-15.04.2011r delegacja ZSP w Sompolnie    wzięła udział w ostatnim już spotkaniu partnerów grupy Comenius "Magic Window". Spotkanie zostało zorganizowane przez partnera z Rumunii. 12 kwietnia 2011 delegacja została oficjalnie powitana Scoala de Arte si Meserii w Draxeni.  przez dyrektora , nauczycieli i dzieci.

Podczas pobytu zwiedzano szkołę , pracowano na tablicach interaktywnych, wysłuchano wykładu  pana Martina Bluela na temat elektrowni jądrowych. W trakcie pobytu młodzież i opiekunowie uczestniczyli w wycieczce w Karpaty.

Więcej czytaj w reportażu z Rumunii.

 

 

 

 

 Więcej zdjęć - > patrz reportaż

 

 

Wizyta w Polsce - Sompolno  luty 2011

 

 

      W dniach 20 -25 luty 2011r w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych w Sompolnie odbylo sie spotkanie

krajów partnerskich bioracych udzial w projekcie Comenius. (St. Benedict’s College -Santa Lucia, Malta;

Merianschule - Seligenstadt, Niemcy;Escola Profissional de Desenvolvimento Rural- Grandola, Portugalia; Scoala de Arte si Meserii -Draxeni, Rumunia; ZSP w Sompolnie - Sompolno, Polska). Mielismy zaszczyt goscic w swoich domach uczniów

z partnerskich szkól. Pierwszego dnia - 21 lutego – cala

grupę Comenius powital Starosta Koninski Stanislaw Bielik oraz dyrektor szkoly Jacek Zerkowski. Nastepnie odbyl się uroczysty obiad z udzialem wszystkich czlonków grupy.

W godzinach wieczornych w Restauracji "Pałacyk" w Koninie goście spotkali się z Wicestarostą Konińskim - Małgorzatą Waszak. Podczas wizyty w Polsce goście odbyli kilka spotkań roboczych, zwiedzili Toruń, a także zjechali pod ziemię do Kopalni Soli w Kłodawie. Mamy nadzieję , że mino dużego mrozu, który w tych dniach opanował Polskę goście zabrali

ze sobą  miłe wspomnienia

 

Więcej czytaj w reportażu z Polski.

 

 

 

Obejrzyj film ze spotkania w Polsce

(kliknij na poniższe zdjęcie)

(film w formacie flv - zainstaluj Adobe Flash Player)

 

 Więcej zdjęć - > patrz reportaż

  Spotkanie z reżyserem kina polskiego -Maciejem Michalskim
 

   "To zawsze ludzie inspirują najbardziej"

 Dnia 17.11.2010 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów wybranych klas z reżyserem kina polskiego -Maciejem Michalskim.  Przed spotkaniem z reżyserem uczniowie oglądali film autobiograficzny przygotowany przez Macieja, a po jego obejrzeniu mieli za zadanie dokonać analizy treści i ułożyć pytania do autora. Kiedy nadszedł dzień  przyjazdu artysty do naszej szkoły, ze stresem i podekscytowaniem czekaliśmy na "tajemniczego" Macieja Michalskiego. Tak naprawdę  nic  o nim nie wiedzieliśmy, bo nikt z nas go nie znał. Film autobiograficzny to nie to samo, co spotkanie na żywo.  Gdy pojawił się w naszej auli wszyscy byliśmy w szoku. Człowiek na luzie - otwarty, miły i szczery.  Zafascynował nas wielokierunkowością zainteresowań  tym,  że od wielu  od lat gra na instrumentach:  na fortepianie i skrzypcach,  szuka różnych form  przekazywania obrazu , interesuje się etymologią. Jedna z organizatorek spotkania wyznała, że był jej uczniem i zawsze interesował się rzeczami ,na które rówieśnicy nie zwracali uwagi. Dzięki pytaniom, które przygotował Przemysław Szkalski (IIIb) dowiedzieliśmy się więcej o jego życiu prywatnym. Do jakiej szkoły chodził, jaki kierunek studiów wybrał, jakie jest jego hobby. Z pytań  wywnioskowaliśmy, że zawód reżysera jest nie tylko przyjemny,  ale też opłacalny! Natomiast Paulina Gauden wraz z Klaudią Bednarek (IIIa)  dociekliwie dopytywały , czy  Maciej lubi zajmować się tym, co robi. Artysta bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Niektóre były warte przepicia wodą niegazowaną  a inne wywoływały uśmiech na twarzy zarówno  Macieja, jak i uczniów.  Na końcu spotkania, dziewczęta z klasy IIIa zadbały o to, aby pan reżyser pamiętał o nas jak najlepiej- wręczając mu kwiaty i dziękując  za przybycie. Później sesja zdjęciowa, autografy...

Mamy ogromną nadzieję, że  Pan Maciej jest zadowolony ze spotkania- bo my bardzo,  pokazał nam - młodym ludziom, że: "niekoniecznie czy z miasta czy ze wsi, ważne żeby osiągnąć sukces,  mieć swój cel i dążyć do niego ambitnie".

Małgorzata Grzegorska IIIb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto Odzyskania Niepodległości

 

10 listopada 2010 r w naszej szkole odbyły się obchody 92 rocznicy odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie przygotowali apel. W przystępny dla współczesnej młodzieży sposób (jako transmisja w tv) koledzy przybliżyli nam historię dziejów Polski. Podczas słuchania piosenek z tamtego okresu w wykonaniu koleżanek z klasy pierwszej, mogliśmy chociaż na chwilę zatrzymać się i pomyśleć o tych, którzy polegli za naszą ojczyznę.

 

 

 

 

 

Wizyta w Portugalii - Grandola  2010

 

 

    W dniach 23-28 października .2010 r. grupa nauczycieli i uczniów brała udział w trzecim spotkaniu partnerów projektu "Magic Window", które odbyło się w Grandoli w  Portugalii.  

   Uczestnicy zwiedzili miasto oraz okolice:   Evor,  Troji-  region Grandoli, gdzie znajduję się jedna z największych i najpiękniejszych portugalskich plaż.

   Zapoznali się z systemem edukacji  w portugalskiej szkole. Uczestniczyli  w lekcjach prowadzonych z wykorzystaniem tablic interaktywnych.

 

Więcej czytaj w reportażu z Portugalii.

 

 

 

 

Więcej zdjęć - > patrz reportaż

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

14 października 2010 r uczniowie przygotowali uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W zabawny sposób ukazali sceny z życia szkolnego. Po części artystycznej nastąpiło złożenie życzeń pracownikom szkoły oraz wręczenie kwiatów. Dyrektor podziękował pedagogom i pracownikom szkoły oraz złożył gratulacje tym, którzy w tym roku zostali nagrodzeni. Po zakończeniu uroczystości rozpoczął się dla nas długi weekend.

 

 

 

 

 

Powiatowa inauguracja roku szkolnego 2010/2011

 

 

1 września 2010 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie odbyła się uroczysta, powiatowa inauguracja roku szkolnego 2010/2011. Dyrektor Jacek Żerkowski powitał zgromadzonych na sali gości z powiatu, przedstawicieli władz lokalnych, księdza prałata, media oraz nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Z okazji 71 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie przygotowali krótki apel po którym nastąpiło przekazanie do użytku nowej klatki schodowej wraz z windą. Uroczystość zakończyło otwarcie i poświęcenie nowych boisk ze sztuczną nawierzchnią a następnie rozegrany na nich mecz : Powiat Koniński przeciwko przedstawicielom ZSP  w Sompolnie.

 

 

 

 

 

Wizyta na Malcie 2010

 

    W dniach 26-30 kwietnia .2010 r grupa 4 nauczycieli i 4 uczniów brała udział w drugim spotkaniu partnerów projektu, które odbyło się w  St. Benedict’s College w  Santa. Lucia. na Malcie .

 Uczestnicy zwiedzili miasto oraz stolicę Malty.

 Zapoznali się z systemem edukacji  w maltańskiej szkole. Uczestniczyli  w lekcjach prowadzonych z wykorzystaniem tablic interaktywnych.

 

Więcej czytaj w reportażu Gosi i Pauliny

 

Polska grupa uczniów projektu Comenius

biorąca udział  w wizycie  na Malcie

(prezentacja PDF)

 

 

 

Więcej zdjęć - > patrz reportaż

 

Wystawy tematyczne o krajach partnerskich

 

 W grudniu 2009 uczniowie uczestniczący w  projekcie Comenius wraz z uczniami z koła europejskiego przygotowali pierwsza prezentację multimedialną oraz plakaty ukazujące Niemcy od  strony geograficznej, gospodarczej i politycznej. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, dlatego też w marcu 2010 grupa przygotowała analogiczną wystawę i prezentację o Malcie, kolejne wystawy obejmą oczywiście  Portugalię i Rumunię. Organizowane będą co pół roku. Zapraszamy do  obejrzenia prezentacji krajów partnerskich.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Kobiet 2010

 

   8 marca – Dzień Kobiet ma w Polsce wieloletnią tradycję i jest dniem adoracji kobiet, które w tym dniu otrzymują od panów upominki, kwiaty i życzenia. W naszej szkole panowie przygotowali dla pań spotkania w klasach oraz po zajęciach uroczysty apel. Dzięki temu wszystkie kobiety i dziewczyny czuły się wyjątkowe, choć ten jeden dzień w roku.

 

 

 

 

Zajęcia w pracowniach interaktywnych

 

   

     Zakończyliśmy już pierwszą rundę nagrań zajęć z wykorzystaniem tablic interaktywnych. Przygotowane scenariusze i nagrania video z  lekcji:  j. polskiego;  j. francuskiego; WOS; WOK;  historii;  geografii;  biologii; religii zostaną wykorzystane do opracowania przewodnika multimedialnego . Dziś już nauczyciele i uczniowie potrafią  docenić  jak wielką pomocą dydaktyczną są tablice dydaktyczne w przekazywaniu uczniom umiejętności i wiadomości. 

Odczuwamy ogromną satysfakcję, że jako pierwsza grupa partnerów w projekcie wywiązaliśmy się z wszystkich przewidzianych w projekcie ustaleń.

 

 

 

 
 

Walentynki 2010

 

 

   W naszej szkole jak i wielu szkołach europejskich przyjął się zwyczaj obdarowywania się upominkami walentynkowymi, będącymi wyrazem   sympatii i życzliwości oraz sposobem wyznawania miłości.

Wyznania miłosne i piosenki o miłości wypełniały treści, których  wysłuchaliśmy uczestnicząc w apelu walentynkowym, przygotowanym z udziałem uczniów  biorących udział w projekcie Comenius.

Dzięki poczcie uruchomionej na ten dzień w szkole każdy mógł przekazać wybranym osobom wcześniej przygotowane walentynki.

 

 

 

 

 

Boże Narodzenie 2009

 

   Polska jest krajem chrześcijańskim a święta  Bożego  Narodzenia są jednym z ważniejszych świąt  tej religii. Tradycją tych świąt jest wystawianie jasełek i śpiewanie pastorałek, dlatego w  dniu  22.12.2009r cała społeczność szkolna spotkała się na jasełkach, by  wysłuchać kolęd  i pastorałek, a tym samym wejść w nastrój towarzyszący tym świętom.

 

 

 

 

Spotkania informacyjne z rodzicami

 

 

    Spotkania z rodzicami są zawsze okazją do przekazania informacji o wydarzeniach z życia szkoły. Montowanie w salach lekcyjnych tablic interaktywnych i pracowni językowej wzbudzało zainteresowanie wszystkich, dlatego zaprosiliśmy rodziców uczniów naszej szkoły  do udziału w prezentacji ich możliwości w dniu 02.02.2010r. Na wielu rodzicach pomoce te zrobiły duże wrażenie, dlatego zadawali oni wiele pytań dotyczących ich działania nauczycielom dokonującym prezentacji: p. R. Czarkowskiej, p. A. Przerwa- Czarneckiej oraz p. D. Giersz- Kaszuba. Rodzice zdali sobie sprawę, że dzięki takim nowoczesnym pomocom ich dzieciom dużo łatwiej jest opanowywać wiadomości i umiejętności, a dzięki  temu osiągać  wyższe wyniki w nauce.

 

   

 

 

Dzień Edukacji Narodowej 2009
 

   Na uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 13.10.2009 r. Wicestarosta Koniński Pani Małgorzata Waszak dokonała oficjalnego odsłonięcia logo projektu Comenius   „ Magic Window”

 i tym samym zainaugurowała jego oficjalne rozpoczęcie. Wspólnie z Panią Starostą odsłonięcia dokonali Jacek Żerkowski - Dyrektor ZSP, Krzysztof  Kurlapski - współtwórca projektu (pierwszy koordynator) oraz  Renata Czarkowska - obecny koordynator projektu.

Podczas uroczystości wręczono Nagrody Starosty i Dyrektora ZSP dla wyróżniających się nauczycieli i pracowników szkoły.

   

 

 

Odsłonięcie Logo Projektu Comenius "Magic Window"

 

 

Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 

 

   Wizyta w Seligenstadt 2009

 

  W dniach 03-06.11.2009r grupa 3 nauczycieli i 4 uczniów brała udział w pierwszym spotkaniu partnerów projektu, które odbyło się w  Seligenstadt (Hesja)  w Niemczech. Uczestnicy zwiedzili miasto oraz sąsiedni Frankfurt nad Menem. Zapoznali się z nowoczesnymi metodami  nauczania w niemieckich szkołach. Uczestniczyli  w lekcjach prowadzonych z wykorzystaniem tablic interaktywnych.

 

Więcej czytaj w reportażu Marty Kupskiej

 

 

 

 

 Wizyta w Seligenstadt

 

 

 Dzień Niepodległości 2009

 

 

  W dniu 10.11.2009r odbył się apel poświęcony 91 rocznicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Jest to święto ustanowione dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918r, po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.

 

 

 

 

 

 

 

Uroczyste obchody Dnia Niepodległosci

 

 

 Andrzejki 2009

 

  Noc z 29 na 30 listopada każdego roku w naszym kraju jest czasem wróżb i magii. Jest to zwyczaj ludowy i uczniowie organizują w ten dzień tzw. Andrzejki

   

 

 

 

 

Tajemnice magii andrzejkowej

Copyright  © ZSP Sompolno 2009 - 2011

wersja 1.2